ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie Odrzańskim
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ważne informacje

LOGO PIW
 
INFORMACJA
 
O SPRZEDAŻY PRODUKTÓW POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim informuje, że w przypadku wprowadzania na rynek ( sprzedaży  m.in. w gospodarstwie, domu, na targowiskach ) produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jaj, miodu, mleka, śmietany, serów, mięsa drobiowego, przetworów mięsnych i ryb,  konieczne jest zarejestrowanie prowadzonej  w danym  zakresie działalności w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla siedziby gospodarstwa lub miejsca prowadzenia działalności jako, np. sprzedaż bezpośrednią  lub prowadzenie rolniczego handlu detalicznego.
 
W tym celu należy złożyć w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie Odrzańskim wniosek o wpis do rejestru oraz o nadanie weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego z załączonym potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim za wydanie decyzji w wysokości 10,00 złotych. 
 
Prowadzenie ww. działalności bez zgłoszenia do Inspekcji Weterynaryjnej i zarejestrowania stanowi czyn podlegający karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 5000 zł  (art.26 ustawy z 16 grudnia 2005r. o produktach pochodzenia zwierzęcego)[1] .
 
 
[1] Tj. Dz. U. z 2023r. poz.872
 
 
 
 
 
HPAI-GRYPA PTAKÓW!!
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim informuje, że obecnie istnieje bardzo duże zagrożenie wystąpienia grypy ptaków w hodowlach komercyjnych i przyzagrodowych.
Ogniska choroby występują w całej Polsce w tym na terenie województwa lubuskiego.
Najskuteczniejszym i najważniejszym sposobem zabezpieczenia własnej hodowli drobiu jest rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Należy pamiętać, że wystąpienie choroby w jednym gospodarstwie skutkuje rygorami- nakazami i zakazami dla całego regionu.
Więcej informacji w menu przedmiotowe- HPAI grypa ptaków.
 
 
 
 
UWAGA myśliwi i hodowcy świń !!!
 
Od 1 stycznia 2024r., badanie mięsa świń i dzików na użytek własny w kierunku wykrywania larw włośni WYŁĄCZNIE metodą wytrawiania.
Więcej informacji na ten temat w zakładce- badanie mięsa na użytek własny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
UWAGA!!!
 
Zmiana czasu pracy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie Odrzańskim
-szczegóły w menu przedmiotowym - Powiatowy Inspektorat Weterynarii
 
 
 
 
 
Szanowni Państwo,
 
informujemy, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie Odrzańskim nie będzie czynny w dniach:
 
* dzień 2 listopada 2023r. - z tytułu Narodowego Święta Niepodległości przypadającego w sobotę 11 listopada 2023r.;
* dzień 2 stycznia 2024r. - z tytułu Święta Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024r.
 
Pełna treść zarządzenia nr 524 Prezesa Rady Ministrów znajduje się w zakładce Ogłoszenia.
 
 
 
 
 
 
Uwaga hodowcy świń-ASF!
 

W związku z istniejącym dużym zagrożeniem wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń- ASF u świń na terenie powiatu krośnieńskiego  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim PRZYPOMINA o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji gospodarstw - szczegóły w rozporządzeniu MRiRW w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF- w zakładce bioasekuracja ASF.
 

Ponadto informacyjne o ASF są dostępne na stronie Głównego Lekarza Weterynarii link: 
 
 
 
 
 
 
 
 
UWAGA HODOWCY DROBIU
 
dnia 22.03.2023r. ukazało się Rozporządzenie które znosi obszar zagrożony w odniesieniu do HPAI w powiecie krośnieńskim tzn. drób i inne ptactwo nie musi być utrzymywane w zamknięciu ,pozostałe zasady bioasekuracji pozostają bez zmian.
Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 22 marca 2023r. poz.843 znajduje się poniżej:
 
 
 
 
 
 
 
Informacje o rejestracji drobiu w ARiMR
 
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) osoby utrzymujące drób wyłącznie na własne potrzeby nie mają obowiązku zgłaszać się do Powiatowego Lekarza Weterynarii w celu uzyskania numeru rejestracyjnego, a tym samym nie muszą rejestrować go w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęto prace legislacyjne, które umożliwią wprowadzenie odstępstwa od obowiązku rejestracji niektórych podmiotów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1345.
 
W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje powiatowym lekarzom weterynarii postępowanie zgodne z zaleceniami MRiRW.
Więcej szczegółów na stronie:
 
 
 
 
UWAGA!!! Grypa ptaków HPAI Czetowice 12.02.2023r.
 
W związku z wystąpieniem, ogniska  HPAI w Czetowicach Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Krośnie Odrzańskim w miejscowościach:
Czetowice, Bielów, Łochowice, Marcinowice, Osiecznica, Brzózka, Chyże, Czarnowo, Gostchorze, Miasto Krosno Odrzańskie, Kamień, Morsko, Nowy Raduszec, Radnica, Sarbia, Stary Raduszec, Strumienno, Wężyska, Struga, Dobrosułów, Grabin, Drzewica, Bytnica, Budachów, Skórzyn, Korczyców, Lubogoszcz, Maszewo, Połęcko, Radomicko, Siedlisko, Skarbona, Trzebiechów, Granice, Dąbie, Nowy Zagór, Połupin, Szczawno
nakazuje:
-utrzymywanie drobiu i innego ptactwa w zamknieciu
- przestrzeganie zasad bioasekuracji (więcej informacji w zakładce HPAI oraz na stronie GLW link:
zakazuje:
-przemieszczania ptaków, mięsa i jaj z gospodarstw i do gospodarstw.
 
 
Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 16 lutego 2023r., zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego, nowosolskiego, gorzowskiego, międzyrzeckiego, sulęcińskiego, krośnieńskiego oraz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Miasta Zielona Góra.
 
 
 
 Rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego z dnia 15 lutego 2023r., zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego, nowosolskiego, gorzowskiego, międzyrzeckiego, sulęcińskiego, krośnieńskiego oraz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Miasta Zielona Góra.
 
 
 
 
 
Uwaga hodowcy drobiu i innych ptaków!
W związku z dużym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków w hodowlach drobiu i innych ptaków Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim informuje, że najskuteczniejszym elementem zabezpieczenia własnej hodowli przed wprowadzeniem do niej choroby zakaźnej ,w tym grypy ptaków jest BIOASEKURACJA.
Więcej informacji o grypie ptaków i zasadach bioasekuracji znajdą Państwo w zakładce HPAI.
 
 
 
 
Szanowni Państwo!
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego  w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, mając na uwadze rekomendacje służb epidemiologicznych ograniczania do niezbędnego minimum kontaktów międzyludzkich, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne  mieszkańców,   Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim  od dnia 16 marca 2020r. do odwołania wprowadza ograniczenia w bezpośrednich personalnych kontaktach petentów  z pracownikami biura. [WIĘCEJ]
 
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie Odrzańskim
 
ul. Fryderyka Chopina 1
66-600 Krosno Odrzańskie
 
tel: 68 383 51 73
fax 68 383 42 05
 
 
 
EPUAP2
Adres skrytki EPUAP:
/PIW_KrosnoO/SkrytkaESP
 
 
  

Godziny otwarcia Inspektoratu
poniedziałek: 7.00:-18:00
wtorek:  7.00:-15:00
środa:  7.00:-15:00
czwartek:  7.00:-15:00
piątek:  7.00:-15:00
 
 
UWAGA HODOWCY  ŚWIŃ !
Od 28 lutego 2018r. we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie w Polsce obowiązują zasady bioasekuracji.
Szczegółowe informacje znajdują sie w zakładce Bioasekuracja ASF.
 
UWAGA HODOWCY DROBIU I INNYCH PTAKÓW !
W dniu 06.04.2017r. przestało obowiązywać utrzymywanie drobiu w odosobnieniu.
Większość rygorów Rozporządzenia MRiRW  z dnia 20 grudnia 2016r.  utrzymano w mocy.  
Obowiązujące Rozporządzenie MRiRW z dnia 04.04.2017r.  znajduje się w zakładce HPAI – grypa ptaków.

Ostatnio dodane